2011-2012 Section III Girls Volleyball playoffs.

Sports
2011-2012 Section III Girls Volleyball playoffs._2264487598972289646

Class A Playoffs:

1st Round:  Tuesday February 7th 2012 6:00 pm

#9 New Hartford 3 @ #8 Watertown 1

 

Quarter-Finals:  Thursday February 9th 2012 6:00 pm

#9 New Harford 0 @ #1 Whitesboro 3

#5 East Syracuse Minoa 1 @ #4 Jamesville DeWitt 3

#6 Carthage 0 @ #3 Mexico 3

#7 Camden 0 @ #2 Oneida 3

 

Class A Semi-Finals:  Wednesday, February 15th.

#4 Jamesville-DeWitt 0 vs. #1 Whitesboro 3 @ Chittenango – 5:30PM.

#3 Mexico 3 vs. #2 Oneida 2 @ Chittenango – 7:30PM.

 

Class A Finals: Saturday, Feb 18th – 5:00 PM @ Jamesville-DeWitt

 #3 Mexico 0 vs. #1 Whitesboro 3

 

 

Class B Playoffs:

Quarter-Finals:  Thursday February 9th 2012 6:00 pm

#8 V.V.S. 0 @ #1 Homer 3

#5 C.B.A. 2 @ #4 Adirondack 3

#6 South Jefferson 0 @ # 3 Lowville 3

#7 Mt. Markham 1 @ #2 Canastota 3

 

Class B Semi-Finals:  Tuesday, Feb. 14th

#4 Adirondack 0 vs. #1 Homer 3 @ Jamesville-DeWitt – 7:30PM.

#3 Lowville 0 vs. #2 Canastota 3 @ Chittenango – 5:30PM.

 

Class B Finals:  Saturday, Feb. 18th – 7:00 PM @ Jamesville-DeWitt.

#1 Homer 0 vs. #2 Canastota 3

 

 

Class C-1 Playoffs:

1st Round:  Tuesday February 7th 2012 6:00 pm

#9 Westmoreland 3 @ #8 Little Falls 2

 

Quarter-Finals:  Thursday February 9th 2012 6:00 pm

#9 Westmoreland 0 @ #1 Tully 3

#5 South Lewis 2 vs #4 Living Word 3 @ #5 South Lewis

#6 Pulaski 1 @ # 3 Faith Heritage 3

#7 Sauquoit Valley 0 @ #2 Herkimer 3

 

Class C-1 Semi-Finals:

Tues Feb 14th #4 Living Word 0 vs. #1 Tully 3 @ Jamesville-DeWitt – 6PM.

Wed Feb 15th  #3 Faith Heritage 2 vs. #2 Herkimer 3 @ HCCC – 7:30PM.

 

Class C-1 Finals:  Saturday, Feb. 18th – 12:00PM @ Jamesville-DeWitt.

#2 Herkimer 0 vs. #1 Tully 3

 

 

Class C-2 Playoffs:

1st   Round:  Tuesday February 7th 2012 6:00 pm

#9 Sandy Creek 3 @ #8 Waterville 0

 

Quarter-Finals:  Thursday February 9th 2012 6:00 pm

#9 Sandy Creek 0 @ #1 Beaver River 3

#5 O-E/St. Johns 0 @ #4 Morrisville- Eaton 3

#6 Bishop Grimes 2 @ # 3 Fabius-Pompey 3

#7 Port Byron 0 @ #2 Dolgeville 3

 

Class C-2 Semi-Finals: 

Tues Feb 14th #1 Beaver River 3 vs. #4 Morrisville-Eaton 0 @ South Lewis – 6:00PM.

Wed Feb 15th #3 Fabius-Pompey 0 vs. #2 Dolgeville 3 @ HCCC – 6:00PM.

 

Class C-2 Finals:  Saturday, Feb. 18th – 10:00AM @ Jamesville-DeWitt.

 #2 Dolgeville 3 vs. #1 Beaver River 2

 

Class C-1/C-2 Finals:

#1 Tully 0 vs. #2 Dolgeville 3

 

 

Class D Playoffs:

Quarter-Finals:   Thursday  February  9th  2012   6:00 pm

#8 Blessed Virgin Mary Academy 0 @ #1 Cincinnatus 3

#5 Remsen 3 @ #4 Brookfield 2

#6 New York Mills 3 @ # 3 Stockbridge Valley 2

#7 Town of Webb 0 @ #2 Hamilton 3

Class D Semi-Finals:

Wed Feb 15th #5 Remsen 0 vs. #1 Cincinnatus 3 @ Oneida HS – 5:00PM.

Tue Feb 14th #6 New York Mills 0 vs. #2 Hamilton 3 @ Chittenango – 7:00PM.

 

Class D Finals:  Saturday, Feb. 18th – 2:00PM @ Jamesville-DeWitt.

#1 Cincinnatus 3 vs. #2 Hamilton 2


Check back with cnyhomepage.com and watch Eyewitness News on WUTR and WFXV often as the playoff schedules will be updated as games are played.

Copyright 2020 Nexstar Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

NBA Stats